Innovasjonsseminar 2025 (18. og 19. september)

Vi inviterer deg til høstens triveligste seminar.
Tema på årets seminar er vårt digitale fellesskap.

Pris

Pris seminar
Hva Medlemspris * Ikke medlemmer
Konferanse med middag 2 275 3 000
Konferanse uten middag 1 600 2 000
Bare dag 1 900 1 400
Bare dag 2 900 1 000

* Medlemspris for ansatte i en kommune som er medlem av IKT Orkidé.

 

Program dag 1

09:30 - 11:30 Digitalisering og samfunn

Del 1: Digitalisering og samfunn

09:30-09:50 KI og snarkode; Fra automatisering til personlig utvikling

Frode Ressem
Direktør forretningsutvikling, SpareBank 1 Nordmøre.
 

SpareBank 1 Nordmøre jobber med å kombinere sanntids-transkripsjon med veiledningsalgoritmer som coacher rådgiverne mens samtalen pågår, slik at hver kundedialog både løser et behov og styrker medarbeiderens kompetanse, et prakteksempel på hvordan kunstig intelligens og snarkode sammen bedrer læring, kvalitet og kundeopplevelse.

09:50 – 10:15 Digitalisering med samfunnsverdi – hvordan løfter vi hele Norge?

Asbjørn Finstad
KS Strategisk IKT og digitalisering.

Hva KS ser som de viktigste grepene for at kommunene skal lykkes med digital transformasjon. 
Verdien av felles kompetanseløft og strategisk IKT-samordning? 

10:15-10:25 Pause
10:25 – 10:45 Nye innovasjonsformer og samarbeid – hvordan skape fart.

Christine Hassel Kristoffersen
DigitalNorway.

  • Hvordan DigitalNorway jobber for å gi både næringsliv og offentlig sektor tilgang til kunnskap og verktøy. 
  • Caser fra kommunesamarbeid eller SMB-sektoren. 
  • Bruk av generativ AI og samarbeid med NorwAI / NTNU.

 

10:45 - 11:00 Samskaping i praksis – fra A til B med bærekraft

Kristin Erika Solli, Nimmo 

Hvordan Nimmo legger til rette for at kommuner, idrettslag og frivilligheten kan organisere fellestransport som reduserer antall tomme biler og skaper mer bærekraftig mobilitet. Eksempler på hvordan folk samskaper transportløsninger i praksis – gjennom deling, samarbeid og digitale verktøy – for å løse hverdagslogistikk smartere, billigere og mer inkluderende.

11:00 -11:05 Digitalisering og samfunn IKT Orkide.

Kathrine Tømmervåg
IKT Orkide.

Kort om IKT Orkides rolle i digital samfunnsutvikling og samarbeid mellom kommunene og næringslivet.

11:05 – 11:20 Paneldebatt digitalisering og samfunn

Kristin Erika Solli (Nimmo) – samfunnsentreprenør og praktiker
Frode Ressem fra SpareBank 1 Nordmøre – representant for næringsliv og teknologi i praksis, 
Asbjørn Finstad –offentlig sektor. 

11:20 - 11:30 Pause
11:30 - 13:00 Skjermbruk og utenforskap
11:30 – 12:15 Hvordan barn og unges skjermbruk påvirker helse, livskvalitet, læring og oppvekst.

Robert Steen,
Skjermbruksutvalget.

Robert Steen er faren til Mats Steen, som led av Duchennes muskeldystrofi

Gjennom dokumentaren Ibelin skildres det hvordan Steen levde et rikt digitalt liv gjennom videospillet World of Warcraft. 
 

Robert Steen var også leder av Skjermbrukutvalget, som høsten 2024 leverte en kunnskapsbasert rapport om hvordan barn og unges skjermbruk i barnehage, skole og fritid påvirker helse, livskvalitet, læring og oppvekst. Hvilke kunnskapsbaserte tiltak forslo utvalget?

12:15 – 12:25 Oppvekstfagnettverket i IKT Orkide

Astrid M. Høivik, 
IKT Orkide.

Hvordan arbeider vi gjennom IKT Orkidé oppvekst for å støtte kommuner, barnehager og skoler på Nordmøre i deres arbeid med å utvikle barn og unges digitale kompetanse for en lærende, trygg og sikker digital hverdag?

12:25- 12:40 Paneldebatt

Hvordan opplever elever, foreldre, lærere, skoleledere og skoleeiere fra Sunndal kommune utviklingen av den digitale kompetansen til barn og unge? 

Hvilke råd og anbefalinger har Robert Steen?

12:40- 13:00 Refleksjon i gruppe

Hva mener dere er viktige tiltak for en god utvikling av den digitale kompetansen til barn og unge? 

13.00 – 14.00 Lunsj
14:00 - 16:00 Sikkerhet og beredskap
14:00 - 14:30 Sikkerhetstrusler og cyberangrep

Mass Soldal Lund, 
Professor Forsvarets Høgskole.

Cybertrusselen har gått fra å være gutteromsstreker til å bli en trussel mot samfunnssikkerhet og statssikkerhet. 

Innlegget beskriver hvordan cyberangrep blir brukt som virkemiddel i konfrontasjon mellom stater i en stadig mer usikker verden, og hva dette kan bety for Norge. 

14:30 – 15:00 Totalberedskap

Else-May Botten, 
Statsforvalter Møre og Romsdal.

Totalberedskap skal forstås som samfunnets evne til, på en planmessig, forberedt og koordinert måte, å mobilisere dets samlede ressurser for å stå best mulig rustet overfor et sammensatt risiko- og trusselbilde.

15:00 - 15:20 Erfaringer fra storøvelse i Ålesund kommune

Helge Veum og Åse Karin Gjære 
fra Ålesund kommune.

Den 1. april gjennomførte Ålesund kommune en stor intern øvelse. 
Hensikten var å styrke kommunens evne til å håndtere et dataangrep. Under denne øvelsen mistet mange ansatte tilgang til internett og andre digitale løsninger. 

Vi får høre om kommunens erfaringer fra øvelsen.

15:20 – 15:30 IKT Orkide sitt arbeid med sikkerhet og beredskap

Steinar Holm, 
Daglig Leder, IKT Orkide.

 

15:30- 15:50 Paneldebatt sikkerhet og beredskap

Paneldebatt ledet av Arne Ingebrigtsen, KD Kristiansund kommune og leder av IKT Orkide sitt rådgivende organ.

15.50 - 16:00 Avslutning

 

  • Mingling og middag

    Klokken 18.00 Mingling i Poppel i Campus, med underholdning.

    Klokken 19.00 Middag i Campus.

 

Program dag 2

09:00 - 14:00 Samarbeid i praksis med digitalisering som endrer hverdagen

Dag to byr på dypdykk i praksisfeltet, med kommunale erfaringer, prioriteringer og fremtidsvisjoner. Her møter du utviklingsmiljøene, de som leder an i tjenesteinnovasjon, og får innsikt i hvordan digitalisering faktisk endrer arbeidshverdagen for ansatte og innbyggere.

Vi starter med et overblikk fra daglig leder i IKT Orkide Steinar Holm: Hva prioriterer IKT Orkidé nå? Hvilke prosjekter formes fremover? Deretter åpnes scenen for å høre på ulike kommuner selv, blant annet får vi besøk av Haram kommune som vil dele innsikt fra sitt nye kommunalfelt «livsløp».

 

Avdeling for Utvikling og Digital innovasjon gir oss et ærlig innblikk i hvordan digitaliseringsarbeidet treffer i praksis, med erfaringer fra endringsarbeid og samspill i organisasjonen.

 

Gjennom dagen vil vi også utforske hvordan kommuner samarbeider på tvers om felles prosess, praksis og digitalisering og hvordan vi sammen kan utvikle bedre tjenester. Det blir parallelle sesjoner og workshops, hvor du kan melde deg på det som er mest relevant for deg.

 

Vi vil oppdatere program dag 2 fortløpende.

Kontaktinformasjon

Steinar Holm
daglig leder
E-post
Mobil 91 59 13 08